Zákaz návštěv v nemocnicích a uzavření škol

V případě zákazu návštěv v nemocnicích, mohu mít u porodu manžela? A pustí mi k porodu dulu? A co na oddělení šestinedělí? Nechtějí přijímat návštěvy? A co s ošetřovným, když jsem OSVČ? A může ošetřovné pobírat manžel, když jsem já na rodičovské?

Nejen na tyto otázky se zaměřuje následující článek.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, které nařizuje s účinností od 10.3.2020 všem poskytovatelům zdravotních služeb lůžkové péče a zařízením sociálních služeb zákaz návštěv osob.

V souvislosti s četnými dotazy, které mi chodí, jsem se rozhodla shrnout nejčastější body a odpovědi na ně.

Pro těhotné ženy, které v brzké době čeká porod v porodnici:

Zákaz Ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na rodičky. Tudíž k porodu můžete mít s sebou manžela, dulu nebo jiný doprovod s tím, že se nemusíte bát, že by jim byl znemožněn vstup.

Zároveň i na oddělení šestinedělí není zakázán vstup.

Upozornění! Některé nemocnice nerozlišují výjimky ze zákazu a opravdu „zakazují“ přístup i těchto osob.

Co je potřeba vědět?
1. K porodu, na oddělení šestinedělí i při běžném zákroku máte nárok na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem. Vyplývá to z ust. § 28 odst. 3 písm. e) bod 2. zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách.

„Pacient má při poskytování zdravotních služeb právo na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem“.

2. Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví o zákazu se nevztahuje na rodičky. Vytiskněte si proto toto opatření a můžete s ním argumentovat.


Opatření k vytištění zde.

V tomto článku se zaměřuji hlavně na souvislosti uvedených opatření pro rodící ženy.

Jen pro upřesnění dodávám, že výjimka ze zákazu se vztahuje i na pacienty s omezenou svéprávností a na hospice a pacienty s nevyléčitelným onemocněním.

Samostatnou kapitolu pak tvoří lůžková péče s nezletilými dětmi. Na tato oddělení se rovněž zákaz návštěv nevztahuje a zde bych chtěla apelovat více než kdekoliv jinde, prosím, buďte se svými dětmi a neopouštějte je!

Dále bylo vydáno další opatření Ministerstva zdravotnictví, kterým byly ode dne 11. 3. 2020 uzavřeny školy.

Uzavření škol

Pro vás, jako pro rodiče dětí do 10 let jsou podstatné následující informace:

Nárok na ošetřovné má pouze zaměstnaný rodič (jiná pečující osoba). Finančně má nárok na 60% redukovaného denního vyměřovacího základu denně.

U OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) nárok na ošetřovné nevzniká, ani pokud je dobrovolně přihlášena k nemocenskému pojištění.

Opatření k vytištění zde

Musí jít o dítě do 10 let.

 

Délka čerpání je 9 dnů, (rodiče se mohou během těchto dnů 1x prostřídat).

Nezáleží, na které z dětí bude žádost o ošetřovné vystavena. Po devíti dnech stále trvá překážka v práci, ale ošetřovné již nenáleží.

Samoživitel/ka má nárok na délku čerpání ošetřovného po dobu 16 dnů.

Po skončení této doby 9/16 dnů už ošetřovné nenáleží, ale lze čerpat omluvenou nepřítomnost v práci.

Tiskopis potvrzuje příslušná škola, kterou dítě navštěvuje.

Formulář k vytištění zde.

Tipy:

  • Pokud víte, že se budete s manželem na OČR střídat, vyplňte tiskopisy rovnou 2.
  • Pokud o dítě bude pečovat např. babička, musí s dítětem žít ve společné domácnosti!
  • Pokud jste na mateřské/rodičovské s mladším dítětem, může manžel pobírat OČR na starší dítě.

Sledujte ePorod i na FacebookuInstagramu (@porodapravo).
Dozvíte se užitečné a aktuální informace nejen z právního a úředního prostředí týkajícího se porodnictví, práv rodiček i ostatních nároků.

Další informace pro vás mám ZDE

Zdarma si můžete stáhnout přehled právních předpisů nebo se začíst do některého z článků na blogu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.