Právní manuál k porodu už je tu

Právní manuál k porodu

Když žena otěhotní, chce pro své dítě udělat jen to nejlepší.

Začne se ještě zdravěji stravovat, dbát na pravidelný pohyb. Zároveň se začíná zajímat o informace kolem těhotenství a porodu.

Pokud navštíví předporodní kurz, dozví se spoustu zajímavostí. Jak pracovat s dechem, tlumit bolest, na co se připravit, úlevové polohy pro porod, apod.

Do porodnice pak jde rodit s určitým očekáváním o průběhu svého porodu a možnostech, které by jí měly být umožněny. Věří, že se svěřuje do těch nejlepších rukou a že jí nebude provedeno nic, co by bylo škodlivé.

Realita bývá však často hodně odlišná. Bohužel. Na tyto situace se v předporodním kurzu nepřipravuje (protože „neexistují“, vždyť máme vyspělé zdravotnictví).

Jako advokátka zabývající se právy v těhotenství, se často setkávám s ženami, u kterých došlo k zásadnímu porušení jejich práv a které si z porodu v českých porodnicích odnášejí nepěkná traumata a poporodní deprese. A to není dobře.

V českých porodnicích je stále porušováno spousta práv rodící ženy i dítěte. Ať už je to nerespektování svobodné volby ženy, jejího přání a (ne)souhlasu, podávání neúplných nebo nepravdivých informací o prováděných zákrocích, manipulace, nerespekt, tak dokonce provádění zákroků, které jsou škodlivé a zakázané!

V současné době vidím problém u žen v tom, uhájit si, že ten konkrétní zákrok žena nechce provést. A protože se mi do rukou dostávaly nešťastné ženy, které už byly informované a věděly, že např. nechtějí provést nástřih hráze, ale přesto jim byl proveden, rozhodla jsem se vytvořit konkrétní návod s odkazy na paragrafy a zákony, který by měl ženám dodat jistotu a sebedůvěru v tom, že právě jejich rozhodnutí je správné.

Vytvořila jsem proto právní manuál k porodu, který se zaměřuje na nejčastější zákroky nebo zásahy do porodu, kterým je vhodné se dle světových doporučení vyhnout (nebo alespoň vědět, kdy je ještě nechtít). Jsou to zákroky, které výrazně ovlivňují průběh těhotenství a porod samotný.

 

V praxi se mi nejvíce osvědčilo, že když byla žena rázná a jistě sdělila své NE, snáze si svůj postoj uhájila a byla respektována, než ta, která si jistá moc nebyla, nechala se znejistit.

K nabytí nejen jistoty a sebedůvěry při vašem rozhodování by vám měl přispět i právě tento manuál.

Přeji vám krásný porod a informujte se.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.