Nástřih hráze. Stříhat nebo nestříhat. To je oč tu běží.

Jak to mám udělat, aby mě u porodu nefikli? Jak mám vědět, jestli už je nutný nástřih hráze nebo ne? A není pro mě lepší se případně přirozeně natrhnout?

Dnes si posvítíme na to, co je dobré vědět o kladech a záporech nástřihu hrázepřirozeného natržení a proč není dvakrát rozumné tuto otázku vypustit z porodního přání.

Mísí se ve vás pocit, že lékař ví lépe jak vy, zda je nástřih nutný a vy mu přeci nebudete „diktovat“, co chcete a co ne? Omyl. Vaše tělo. Vaše rozhodnutí.

Pojďme se na to podívat trošku jinak. Nenechte o vašem těle rozhodovat někoho jiného.

Episiot…. cože?

Episiotomie, to je lékařské označení pro nástřih hráze. Jedná se o chirurgický zákrok, který provede při porodu zdravotník (lékař, PA), kterým vám ve spodní části poševního vchodu provede řez (prostě vás nastřihne).

Provádí se dva typy, buď nástřih dolů směrem ke konečníku (mediální) nebo „ze šikma“ (mediolaterální). Následně dojde k jeho zašití. Tak o tom alespoň hovoří lékařský slovník.

I když se jedná o chirurgický zákrok, porodníci k němu často přistupují velice lehkovážně, jako k banalitě. Pro lékaře možná banalita a nepodstatný úkon, pro vás bolest, utrpení a vyhlídky na možné problémy celý život, sexuální stránku nevyjímaje.

Důležité je vědět, že pokud necháte personál sáhnout po nůžkách, dojde vždy k poranění minimálně 2. stupně kůže a svalů. Ano, nástřih jde přes svalovinu, kůži i cévy… Je u něj více krve.

Oproti tomu u přirozeného natržení dochází k napnutí v místě kontaktu a kůže se natrhne samovolně a jen tam, kam to povolí. Je to jako s kusem látky. Zkuste si ji sami cvičně natrhnout. Navíc přirozené natržení se vyhýbá „překážkám“ a rozhodně nedojde hned automaticky k poranění svalů.

Pozor, dost často tento zákrok bývá prováděn BEZ SVOLENÍ ŽENY. Pro lékaře je tento zákrok banální, stejně jako následné šití. Pro ženu už o takovou banalitu ovšem nejde. Opravdu.

Tip pro Vás: Zvažte samy, co je pro Vás lepší. Pokud se rozhodnete říct razantní NE nástřihu, musí o tom zdravotník vědět. Dost často je toto přání v rozporu s informovaným souhlasem, který podepisujete při příjmu. Proto pokud s tímto zákrokem nesouhlasíte, v informovaném souhlasu tuto kolonku proškrtněte.

Důvody, proč se nástřih dělá.

Nejčastější důvody, které uvádějí lékaři a které se dodnes vyučují na školách, jsou, že nástřih hráze by měl mj.:

– chránit hráz před natržením
– urychlovat porod dítěte
– být prevencí před inkontinencí
– být prevencí poranění pánevního dna
– být prevencí pro natržení konečníku

Realita je ovšem zcela odlišná. Co výmluvnějšího může být, než tvrzení a reálné zkušenosti mnohých žen, které na rozdíl od porodníků tento zákrok včetně následných hojících procesů zakusily na vlastní kůži (sval)?

Často se také můžete setkat s peprnými výroky zdravotníků jako například:

„My vás musíme nastřihnout. Paninko, chcete se natrhnout až ke konečníku?“
„Nástřih vůbec nebolí, hlavně v porovnání s porodem.“
„Lepší je provést nástřih, než se potrhat celá.“

Stop. Tak pozor. Takto ne.

Sdělil vám lékař výhody a nevýhody nástřihu hráze a výhody a nevýhody přirozeného natržení? Jak se které poranění hojí a co to pro vás konkrétně znamená? Ne? A co je rutinou pro danou porodnici? Stříhají všechny prvorodičky? Mají nějaké pravidlo? Víte o něm?

Na každém oddělení platí jiné interní předpisy. Někde opravdu mohou ctít individualitu každé ženy a vyhodnocovat každou situaci individuálně.

Jinde tomu může být právě naopak.

Tak se může stát např., že pan primář vydal příkaz nastřihávat každou prvorodičku.

Nebo ještě lepší příklad z praxe, každý lékař, který vede porod a nemá atestaci, musí provést nástřih. Děsivé? Ano. Kolik zbytečných poranění, kolik zkažených životů.

Tak zbystřete. Nebuďte tak slepě důvěřivá a informujte se. Pojďme na to.

Co to pro ženu znamená? Konkrétně.

Pokud vás prostě sprostě fiknou, dojde k celoživotnímu poranění. Jizvu můžete cítit celý život. Některé ženy dokonce uvádějí, že ještě po letech po porodu je místo citlivé a na dotek cítí jizvu. Po porodu si rozhodně jen tak nesednete. Bude vás bolet každý krok. Pokaždé, když miminko zapláče, tak asi s radostí jen tak nevyskočíte.

V místě nástřihu vznikne hluboká jizva. Dojde vlastně k poranění pánevního dna.
Řada žen popisuje ještě dlouho po porodu, že je bolí sexuální styk.

Zde pak nastává otázka. Co když nebyl nástřih vůbec nutný? Co když byl proveden jen rutinně? Ze strachu, z obav, co všechno by se mohlo stát. A už je to tu zase. Bububu.

Tudíž pak postrádá logiku, že
– nástřih chrání před natržením hráze. Jako jak? To než abych se bála, že si rozbiji koleno pádem, tak si ho pro jistotu dopředu sama schválně poraním? Jako co kdyby náhodou? Jak má střih/řez/poranění chránit před něčím, co samo způsobuje?

– nástřih má urychlovat porod dítěte – tak předně, nástřih/natržení připadá v úvahu až úplně v konečné fázi, kdy se prořezává hlavička. Tato fáze je velice rychlá z celého porodu a nějaké urychlování již nepotřebuje.

A teď pozor! Proč urychlovat? Bavíme se pořád na poli normálního fyziologického bezproblémového těhotenství. Nehrozí žádné akutní nebezpečí jako tíseň plodu nebo nedostatečné ozvy miminka apod. Vše v normálu. Tak proč sakra urychlovat?

V tomto kontextu se tak zamyslete i nad polohou. Nenechala jste se tak náhodou položit na lopatky s nohama do praku? Tato poloha snižuje neprůchodnost porodních cest až o 30%. Navíc u této polohy máte mnohonásobně vyšší šanci, že vás nastřihnou (je to snazší, hezky tam vidí).

Jednou z prevencí nástřihu hráze je nenechat se položit na lopatky a naopak využít vertikální polohu.

Co když zvolím cestu přirozeného natržení?

Super, že uvažujete i o této variantě. Pojďme na ni. Předně chci upozornit, že u této volby se může stát (a dost často se i děje), že k natržení prostě nedojde. Světe div se, je to tak.

Dobré je, pokud ovšem vaši volbu podpoříte dalšími kroky.
Zde přidávám tipy, které se osvědčily mě:

– Popíjení maliníkového čaje (ten jsem pila už někdy od 30. týdne
– Lněné semínko
– Cvičila jsem s aniballem

– Zvolila jsem si vertikální polohu, aby nedocházelo k zužování průchodnosti pánve (pozor, nelehejte na záda)
– Voda – ta krásně uvolňuje, nejlépe vana nebo bazének.
– Při prořezávání hlavičky mi PA teplou plenkou obkládala hráz
– Nemusela jsem řízeně na povel tlačit a tělo si samo postupovalo dle potřeby, tlačilo samo (k tomu ovšem je potřeba zajistit další podmínky i tak, jak o nich hovoří M. Odent)
– Dále se doporučuje masáž hráze

U přirozeného natržení se lépe hojí, hůře se šije (není to takový krásný střih jak od nůžek, je méně bolestivé a u některých žen dokonce hojení probíhalo skvěle.

Pamatujte, že to nemusíte být zrovna vy, na kom se bude personál učit „preventivně“ nastřihávat.

Příště se podíváme blíže na statistiky a grafy, ať máte vše potřebné pohromadě a můžete se sama rozhodnout.

Ať rodíte s radostí

JiřinaN

Chcete více informací a další aha momenty?

Přidejte se do E-mailového minikurzu nejen pro těhotné podnikající ženy

Stáhněte i zdarma přehled právních předpisů týkajících se práva v porodnictví a zdravotnictví.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.